Piątek, 15 XII 2017 r.
Nr 205/2017 (2335)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


19 listopada 2010 r.

Niespełna 11 tys. przeniesionych rachunków bankowych

Od 1 stycznia do 31 października 2010 r. za pośrednictwem systemu wymiany informacji OGNIVO, obsługiwanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową, banki przesłały między sobą niespełna 11 tys. zgłoszeń dotyczących otwarcia nowego rachunku bankowego – wynika z przedstawionego przez Związek Banków Polskich raportu na temat stanu wykorzystania przez polskich konsumentów możliwości przenoszenia rachunków bankowych.
 

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Rekomendacja Związku Banków Polskich dotycząca dobrych praktyk w zakresie przenoszenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych dla klientów indywidualnych na polskim rynku bankowym weszła w życie 1 stycznia 2010 r. Do końca października na jej mocy dokonano 10801 przeniesień bądź zamknięć rachunków bankowych.

W 10517 przypadków (97 proc.) zgłoszono chęć zamknięcia dotychczasowego rachunku. Oznacza to, że około 3 proc. klientów podtrzymuje zamiar korzystania z tzw. „multibankingu”, czyli posiadania rachunku w więcej niż jednym banku. W większości przypadków (nieco ponad 95 proc.) klienci są zainteresowani przeniesieniem całości dostępnego salda. Średni czas realizacji zlecenia wynosił w badanym okresie 6,79 dnia.

Z sondażu przeprowadzonego w lipcu br. przez Instytut Pentor wśród 200 dyrektorów placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych, wynika, że trzy czwarte bankowców pozytywnie ocenia rekomendację ZBP dotyczącej możliwości przenoszenia ROR-ów między bankami. Jednocześnie 85 proc. badanych uważa, że tylko w niewielkim stopniu ma ona wpływ na faktyczną skłonność klientów do takich działań. Tylko co dziesiąty bankowiec uważa, że motywuje ona klientów do zmiany banku.

Podobnie jak w 2009 r., najczęstszym powodem, dla którego klienci rezygnują z usług dotychczasowego banku, są zbyt wysokie ceny (zetknęło się z nim dwie trzecie bankowców). Przeszło co trzeci badany (38 proc.) spotkał się z wyjaśnieniem, że powodem rezygnacji jest niezadowolenie z jakości usług – przed rokiem taki powód przywoływany był przez 32 proc. bankowców. Co piąty bankowiec styka się z problemem odejścia klientów z powodu zbyt wąskiej oferty usług.

T.Sz.
 Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach