Piątek, 15 XII 2017 r.
Nr 205/2017 (2335)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


28 października 2010 r.

Produkty z importu – efekty kontroli bezpieczeństwa wyrobów

Niewłaściwe oznakowanie produktów i niespełnianie wymagań dotyczących bezpieczeństwa – to najczęstsze nieprawidłowości odkryte przez Inspekcję Handlową w trakcie kontroli przeprowadzonych w pierwszym półroczu tego roku. Jak wynika z raportu UOKiK przygotowanego na podstawie ustaleń kontrolerów, obowiązujących wymagań nie spełnia m.in. co trzecia zabawka i para obuwia dla najmłodszych. W ubiegłym roku na polski rynek sprowadzono produkty o wartości 146 mld dolarów.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W pierwszym półroczu 2010 r. skontrolowano 4429 partii produktów: artykuły i meble dla małych dzieci oraz używane w trakcie nauki, rowery, produkty włókiennicze, obuwie, sprzęt elektryczny, kosmetyki, artykuły szkolne i pielęgnacyjne oraz 2131 rodzajów zabawek i opraw oświetleniowych. Przedsiębiorców wybrano w drodze losowania, skarg konsumentów oraz realizacji planu ponownej kontroli. W wielu przypadkach przeprowadzono także specjalistyczne badania laboratoryjne. Różnego rodzaju uchybienia wykryto m.in. w co trzeciej skontrolowanej zabawce, produkcie włókienniczym i parze obuwia oraz w niemal co piątym sprawdzonym rowerze i lampie.

Inspektorzy zbadali łącznie 2007 produktów przeznaczonych do zabawy, stwierdzając nieprawidłowości w co trzecim. Najczęściej przedsiębiorcy, obawiając się, że ich zabawka może nie spełniać wymagań prawnych, zabezpieczali się „na wyrost” – błędnie oznaczali, że jest nieodpowiednia dla dzieci poniżej 3 roku życia, gdy w rzeczywistości zabawka nadawała się właśnie dla maluchów w tym wieku (12,9 proc.), ostrzegali przed ryzykiem, które tak naprawdę nie istniało (10,6 proc.).

W toku kontroli Inspektorzy Inspekcji Handlowej sprawdzili również zgodność wykonania, konstrukcji oraz zastosowanych materiałów zabawek z zasadniczymi wymaganiami – pod tym kątem zbadano 599 zabawek, stwierdzając nieprawidłowości w 154 (7,7 proc.). Przykładowo, występowanie ftalanów w przekroczonej wartości stwierdzono podczas badań laboratoryjnych w 17 z 69 sprawdzonych zabawek (24,6 proc.).

Kontrola dotyczyła także 833 partii mebli dla małych dzieci – łóżeczek, chodzików, nosidełek – oraz 793 partii mebli do nauki – biurek, krzeseł, stolików pod komputer. Zakwestionowano odpowiednio 167 partii (20 proc.) oraz 134 partie (16,9 proc.). Najczęstsze nieprawidłowości to brak istotnych informacji i ostrzeżeń, ale również ostre krawędzie w elementach chodzika, łatwo odklejające się naklejki, brak mechanizmów zabezpieczających szuflady przed wypadaniem.

Większość kontrolowanych przedsiębiorców dobrowolnie wycofała zakwestionowane wyroby z obrotu lub usunęła wskazane przez inspektorów niezgodności. Ustalenia z przeprowadzonych kontroli dały IH podstawę do nałożenia 122 mandatów karnych. Ponadto prezes UOKiK w I i II kwartale 2010 r. wszczęła 149 postępowań, a także wydała 25 decyzji nakazujących przedsiębiorcom wyeliminowanie zagrożeń stwarzanych przez ich produkty. W 80 przypadkach Urząd umorzył postępowania z powodu wyeliminowania zagrożeń, usunięcia niezgodności bądź dobrowolnego wycofania wyrobu z obrotu w trakcie postępowania. W 11 przypadkach nałożył na przedsiębiorców kary w łącznej wysokości 110 tys. zł.

T.Sz.Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach